im. ppłk Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK
Aby stosownie uczcić pamięć o skaczących 15 lutego i wszystkich pozostałych Cichociemnych bohaterach, władze Gminy Dębowiec, środowiska patriotyczne, wojskowe, kombatanckie oraz historyków i pasjonatów, już od wielu lat uroczyście celebrują tą ważną dla naszej historii datę.
W sobotę, 13 lutego do Dębowca, mimo złej pogody, licznie przybyli przedstawiciele władz z Ministrem ON Antonim Macierewiczem na czele.
Piknik Spadochroniarski, to autorska, cykliczna inicjatywa Muzeum, mająca na celu promować chlubne tradycje spadochroniarstwa wojskowego, upowszechniać i aktualizować wiedzę o tym elitarnym rodzaju sił zbrojnych oraz integrować weteranów, rezerwistów i pasjonatów jednostek specjalnych i spadochronowych.
Tegoroczne spotkanie, przebiegło pod znakiem słonecznej pogody, niezmiennie świetnej atmosfery i licznie przybyłych gości.
W dniu 29 maja 2015 r. w Centrum Operacji Specjalnych - Komponencie Wojsk Specjalnych, komandosi celebrowali swoje święto. Muzeum Spadochroniarstwa już po raz drugi prezentowało swoje zbiory, stając się dodatkową atrakcją obchodów.
Miłym akcentem święta było przyznanie przez Ministra Obrony Narodowej dyrektorowi muzeum Piotrowi Wybrańcowi odznaki honorowej i medalu "Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego".
Tradycyjnie w pierwszą sobotę października, w Wiśle odbył się piknik spadochroniarski. W bieżącym roku uczestnicy jego czwartej edycji, byli gośćmi skoczni narciarskiej im. Adama Małysza.
Rozpoczęcie imprezy, nastąpiło około godziny 9.00 w nurtach rzeki Wisły, w której swoje spragnione chłodu ciała moczyły „Morsy” w bordowych i zielonych beretach, gromadząc ciekawskich i wstrzymując ruch samochodowy na pobliskim moście.
W dniu 27 maja 2014 r. Wojska Specjalne obchodziły w Krakowie swoje święto. Z tej okazji w ich siedzibie przy ulicy Tynieckiej Muzeum zorganizowało na świeżym powietrzu wystawę ukazującą historię spadochroniarstwa i wojsk specjalnych od czasów II R.P.
Zaprezentowaliśmy ich umundurowanie i symbolikę z różnych lat oraz sprzęt używany przez specjalsów w minionych latach. Była to pierwsza prezentacja naszego Muzeum w COS.
W dniu 5 października 2013 roku Muzeum Spadochroniarstwa wraz z Burmistrzem Miasta Wisła i I Oddziałem Związku Polskich Spadochroniarzy oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Południe” zorganizowało III Piknik Spadochroniarski.
Podczas pikniku uroczyście obchodzono 70. Rocznicę lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha oraz X-lecie powstania Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle.
6 października w Wiśle odbył się II Piknik Spadochroniarski. Wydarzenie poprzedziła uroczystość złożenia kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny.
Piknik rozpoczął się od gawędy o piosence wojskowej Ryszarda Szczepanika. Następnie na terenie przy Bulwarze Księżycowym miały miejsce dynamiczne i statyczne pokazy wyposażenia służb mundurowych i grup rekonstrukcji historycznych.
Partnerzy: