im. ppłk Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK
Tradycją jest, że w pierwszą sobotę października, w Wiśle odbywa się piknik spadochroniarski. W bieżącym roku uczestnicy jego czwartej edycji, byli gośćmi skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince, gdzie dzięki uprzejmości i przychylności gospodarza obiektu Pana dyrektora Andrzeja Wąsowicza, od wiosny działa filia wiślańskiego Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. Nieformalne rozpoczęcie imprezy, co już także jest tradycją, nastąpiło około godziny 9.00 w nurtach rzeki Wisły, w której swoje spragnione chłodu ciała moczyły „Morsy” w bordowych i zielonych beretach, gromadząc ciekawskich i wstrzymując ruch samochodowy na pobliskim moście.
W południe, z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin ppłk Adolfa Pilcha Cichociemnego Spadochroniarza Armii Krajowej pseud. „Góra”, „Dolina” złożono wiązanki kwiatów pod upamiętniającą go tablicą wmurowaną w budynek szkoły podstawowej, do której uczęszczał. Asystę honorową przy tablicy wystawiła GRH 27 Pułku Ułanów, a ze sztandarami przybyły poczty Związku Polskich Spadochroniarzy na Zachodzie - oddział Polska oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - Koło nr 23 z Bielska-Białej. Oprócz ww. wiązanki złożyli państwo Anna i Bogdan Rowińscy z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, przedstawiciele Jednostki Wojskowej AGAT, 18 batalionu powietrznodesantowego, a także organizatorzy I Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy oddział Warszawa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „POŁUDNIE” Polscy Spadochroniarze Wojskowi oraz Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.
Tradycyjnie, już po raz kolejny Piknik zaszczycili swoim udziałem Panowie: Józef Marosz - weteran 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych i Franciszek Gardawski - weteran 1 SBS. Gościem specjalnym IV edycji Pikniku był Pan ppor. Aleksander Tarnawski – Cichociemny „Upłaz”. Ze strony władz lokalnych przybyli Panowie Jan Poloczek – Burmistrz Miasta Wisły oraz Jerzy Nogowczyk – Starosta Cieszyński. Odpalenie armaty przez weteranów rozpoczęło oficjalną część pikniku na skoczni w Wiśle Malince. Jednym z jej elementów było wręczenie przez mjr rez. Waldemara Jagiełłę – Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ - Koło nr 23 z Bielska-Białej, Burmistrzowi Wisły urny z ziemią z miejsca spoczynku kpt. Ignacego Gazurka na Cmentarzu Wojennym w Ostrebeek, którą ten przekazał na ręce Piotra Wybrańca – Dyrektora Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.
Lokalizacja tegorocznej imprezy na skoczni okazała się bardzo trafna, z uwagi na niezbyt sprzyjającą aurę, która nie przeszkodziła jednak zaplanowanym dynamicznym, bardzo widowiskowym pokazom odbicia zakładnika i zjazdów na linie w wykonaniu Grup Strzeleckich „Morus” i „Sekcja 7”, a także pokazom walki wręcz i technik interwencyjnych w wykonaniu kadetów z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Bielska – Białej. Tym razem nie mogły odbyć się skoki spadochronowe, ale uczestnicy pikniku mogli podziwiać przeprowadzony przez Tomisława Tajnera pokaz treningu miejscowych skoczków narciarskich, a także trening fińskiej kadry. Wśród statycznych wystaw uwagę przyciągały historyczne pojazdy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „BREDA”, Automobilklubu Beskidzkiego oraz Romana Goika, jak również diorama polskich zwiadowców z okresu PRL, wystawiona przez Grupę Militarno Historyczną „Berliner-Mauer”. Wewnątrz budynku natomiast Piknik uatrakcyjniały wystawy Jednostki Wojskowej GROM na której dodatkowo przez cały czas trwania pikniku leciały filmy promocyjne tej jednostki i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielna Kompania Commando ze Swarzędza. Spore zbiory broni palnej, wraz z całym związanym z nią osprzętem zaprezentowało Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów. Wśród grup rekonstrukcyjnych przybyłych na imprezę, najliczniej zaprezentował się oczywiście jeden z jej organizatorów – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „POŁUDNIE” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, ale można było zobaczyć także grupę z Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, tym razem w mundurach spadochroniarzy 101 Dywizji Powietrznodesantowej, jak i rekonstruktorów niemieckich spadochroniarzy. Oprócz tych ostatnich po terenie skoczni paradowali w swych beretach prawdziwi fallschimjagerzy, gdyż na piknik przybyli również goście z Bund Deutscher Fallschirmjager e. V. Panowie Peter i Boris Rhode.
Interesującą prelekcję o ppłk. Pilchu przeprowadził Maciej Downar Zapolski, Prezes Środowiska Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego przy ŚZŻAK, jednocześnie promując swoją nową książkę o tym cichociemnym pt. „Ptaszek wylądował”. Następnie odbyło się spotkania z gościem honorowym pikniku ppor. Aleksandrem Tarnawskim cc. „Upłazem”. który zaimponował wszystkim obecnym swoją rozległą wiedzą, doskonałą pamięcią, kondycją i odwagą, przywołaną przy okazji wykonanego miesiąc wcześniej (w wieku 94 lat) skoku tandemowego ze spadochronem. Gromkie, szczere i spontaniczne brawa, zgotowane Panu Aleksandrowi przez wszystkich przybyłych na spotkanie z bohaterem, były najlepszą formą docenienia przez byłych i obecnych skoczków spadochronowych tego niecodziennego wyczynu.
Organizatorzy nie mogli zapomnieć o najmłodszych. Dla nich przez cały czas trwania pikniku strzelnicę prowadziła Agnieszka Wiśniewska, a każde z dzieci wychodziło z nagrodą. Przeprowadzono także konkurs wiedzy o spadochroniarstwie i lotnictwie, w którym dzieci wykazały się naprawdę imponującą wiedzą, a na zadawane im pytania wielu dorosłych nie umiałoby udzielić tak precyzyjnych odpowiedzi.
W trakcie imprezy Nadwiślańska Agencja Turystyczna - sponsor IV Pikniku Spadochroniarskiego (w osobach pracowników oraz Pana Dyrektora Kazimierza Rajcha) promowała swoją „Pętlę cieńkowską”, czyli spacer trasą z bardzo pięknymi widokami, kolejkę krzesełkową na Cieńków oraz Pensjonat „OGRODZISKO”.
Piotr Wybraniec
Zdjęcia z pikniku dostępne są również na stronie Ogólnopolskiego Magazynu Zawodowców "Ochroniarz"
Partnerzy: